Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD – obsessive-compulsive disorder) – to rodzaj zaburzenia lękowego, który przejawia się występowaniem pewnych czynności natrętnych(kompulsji) i/lub obsesyjnych myśli. Czynnikiem ważnym z punktu widzenia rozpoznania jest między innymi czas, jaki osoba poświęca na rytuały lub myśli natrętne. Przyjmuje się,że jest to powyżej 1 godziny dziennie. Większość z nas przejawia w jakimś zakresie obsesje i kompulsje w niewielkim nasileniu, problemem stają się one wówczas, gdy powodują silny lęk lub zajmują dużo czasu i zakłócają codzienne funkcjonowanie.
Spotyka się również termin „zachowania obsesyjno kompulsyjne”. Nie jest on jednoznaczny z rozpoznaniem OCD, lecz używa się go wtedy, gdy nasilenie objawów nie jest duże, nie zaburzają one istotnie codziennego funkcjonowania pacjenta na wszystkich polach i nie powodują u niego poważnego dyskomfortu psychicznego.
Obsesje i kompulsje definiuje się rozdzielnie, chociaż najczęściej współistnieją ze sobą.
Obsesyjne rytuały obejmują skomplikowane, przeprowadzone w określony sposób procesy myślowe, na przykład liczenie. Zwykle są one powiązane z kompulsjami. Treści obsesji mogą być bardzo różnorodne, lecz zazwyczaj można je zakwalifikować do jednej z sześciu następujących kategorii:
Kompulsje są powtarzającymi się, pozornie bezcelowymi, stereotypowymi pojedynczymi zachowaniami lub rytuałami złożonymi z wielu zachowań, wykonywanych w określony sposób, w ustalonym porządku. Pacjent ma świadomość ich bezsensowności, lecz odczuwa silny przymus prowadzący w końcu do ich wykonania. Powstrzymywanie kompulsji zwykle wiąże się z narastaniem niepokoju i lęku, wykonanie ich obniża zazwyczaj (choć najczęściej na krótki okres) poziom lęku spowodowanego obsesjami.
Zazwyczaj obsesje i kompulsje występują jednocześnie (np. przymus wielokrotnego mycia rąk łączy się z natrętnymi myślami na temat zabrudzenia się, zakażenia się), chociaż u młodszych dzieci z OCD mogą się pojawiać tylko kompulsje.Czasem są one błędnie rozpoznawane jako tiki i w związku z tym niewłaściwie, bez efektu leczone lub są oceniane przez otoczenie jako zwykłe niegrzeczne zachowanie (np. wielokrotne trzaskanie drzwiami, gaszenie i zapalanie światła) i wykonujące je dzieci zostają ukarane. Dopiero dołączenie się obsesji i/lub lepszy kontakt emocjonalny i intelektualny z dzieckiem umożliwiają postawienie właściwego rozpoznania i rozpoczęcie adekwatnego postępowania terapeutycznego. Jeśli u dzieci starszych pojawiają się rytuały, to zazwyczaj są one znacznie mniej skomplikowane niż u osób dorosłych.
Najczęściej spotyka się jednak takie rodzaje:
Zarówno natrętne myśli, jak i czynności przymusowe są sprzeczne z cechami osobowości pacjenta — egodystoniczne, co oznacza, że pacjent usiłuje przeciwstawić się im, walczy z nimi. Są one powodem jego cierpienia, odczuwania wyraźnego dyskomfortu psychicznego oraz w mniejszym lub większym stopniu zaburzają jego funkcjonowanie. Jeśli objawy te stanowią cechy i zachowania będące integralną częścią osobowości danej osoby, to znaczy są egosyntoniczne, to rozpoznajemy wówczas osobowość obsesyjno-kompulsyjną (dawniej zwaną anankastyczną).
Zaburzenie OCD dotyczy 1–2% populacji ogólnej, chociaż w niektórych badaniach oceniano rozpowszechnienie nawet na 2–3%. Największe ryzyko ujawnienia się OCD występuje między 10. a 19. rokiem życia (w tym samym stopniu u obojga płci), przy czym częściej najpierw ujawniają się obsesje. Pierwsze objawy pojawiają się u kobiet w wieku około 20. roku życia, u mężczyzn — około 16. roku życia, pełnoobjawowe zaburzenie ujawnia się u kobiet po 26. roku życia, a u mężczyzn — po 20. roku życia. Wśród młodzieży dorastającej życiowy wskaźnik rozpowszechnienia OCD wynosi 2–3%. Zaburzenie wcześniej pojawia się u chłopców, z pierwszym szczytem w okresie dojrzewania i następnym wśród młodych dorosłych. W przebiegu OCD wyróżnia się zaburzenie z późnym początkiem (late onset) , po 15 roku życia (najczęściej około 23 lat), lub wczesnym początkiem (early onset), średnio w 11 roku życia (czasem jednak nawet w wieku 5 lat).