Systemowa terapia rodzin opiera się na ogólnej teorii systemów i wypracowanym na jej gruncie systemowym rozumieniu rodziny. Odnosi się ona do wewnątrzrodzinnych relacji i wynikających z nich konsekwencji. To odróżnia ją od innych kierunków terapeutycznych. W systemowej terapii rodzin przyjmuje się założenie, że rodzina jest systemem, który posiada zdolność do samoregulacji. Każda rodzina posiada własne wzorce i mechanizmy komunikowania się, a zachowanie członków rodziny ma charakter komunikatu. Niekiedy te komunikaty są lub stają się przyczyną trudności w życiu rodzinnym i obniżają poziom satysfakcji z wzajemnych relacji. Aby zmienić ten stan rzeczy, konieczna jest zmiana rzeczonych wzorców i mechanizmów komunikowania się. Konsekwencje nieumiejętności komunikowania się z samym sobą, z innymi osobami i otaczającą rzeczywistością mogą być brzemienne w skutkach. Zdolności komunikacyjne umożliwiają rozwój człowieka, są czymś swoiście ludzkim. Przyczyny niedojrzałości człowieka w kwestii komunikacji mogą mieć niezwykle złożoną naturę i bardzo często ich przyczyna leży w rodzinie pochodzenia. Systemowa terapia rodzin zwraca szczególną uwagę na osobową komunikację, upatrując w niej jedno z ważnych źródeł wewnątrzrodzinnych trudności.
W trakcie terapii systemowej rodziny uwaga najczęściej skupia się na łączących członków rodziny relacjach i ich wzajemnych interakcjach. Wspólne poszukiwanie drogi prowadzącej do zwiększenia satysfakcji w problemowym obszarze odbywa się między innymi za sprawą interwencji terapeuty. Polegają one na wprowadzaniu takich informacji, aby członkowie rodziny mogli uzyskać nową perspektywę oglądu danego problemu. W systemowej terapii rodzin ważne jest, aby członkowie rodziny uzyskali nowe informacje o nurtującym ich problemie.
Systemowa terapia rodzin w znacznie większej mierze niż większość kierunków psychoterapii indywidualnej zorientowana jest na cel. Może być on różnorodnie definiowany, w zależności od doświadczanych trudności w życiu rodzinnym, jednak zazwyczaj mieści się on w kategorii poprawy jakości życia rodzinnego lub rozwiązania konkretnego problemu. Ze względu na wielość problemów, których może doświadczać rodzina, przyjmuje się, że kontekst systemowej terapii rodzin jest multidyscyplinarny.
Trudno jest dowodzić o uśrednionym czasie trwania systemowej terapii rodzin. Jest to indywidualna kwestia, jednak istnieje pewne dążenie, aby nie trwała ona dłużej, niż przemawia za tym konieczność. Widać tu pewne podobieństwo systemowej terapii rodzin do krótkich terapii zorientowanych na rozwiązanie problemu. W systemowej terapii rodziny może uczestniczyć każdy członek systemu rodzinnego, również dzieci, niezależnie od ich wieku.
Bibliografia:
Namysłowska I. , Terapia rodzin
Satir V., Terapia rodziny. Teoria i praktyka.