Fobia społeczna jest rozpowszechnionym zaburzeniem charakteryzującym się obawą przed negatywną oceną, która zgodnie z przewidywaniami osoby z taką fobią będzie reakcją na jakieś nieudane wystąpienie przed publicznością.
Definicyjną własnością lęku społecznego jest w przeciwieństwie do innych lęków perspektywa bycia ocenianym przez innych w prawdziwej bądź wyobrażonej sytuacji społecznej. Główną cechą fobii społecznej jest strach przed oceną. Ale też zasadniczą rolę w etiologii i podtrzymywaniu lęku społecznego pełni negatywna samoocena. Żeby można było postawić taką diagnozę, sytuacja społeczna lub sytuacja występowania muszą wywoływać niemal zawsze natychmiastowy lęk u pacjenta i musi on przeszkadzać w codziennym życiu.
Ludzie doświadczają lęku społecznego nie tylko w obliczu sytuacji bieżącej oceny, ale także wobec perspektywy bycia ocenionym.
Sytuacje wywołujące lęk społeczny:
Lęk społeczny obejmuje cztery oddzielne, splecione ze sobą elementy:
Rodzaje lęku społecznego:
Osoby z fobią społeczną mogą być przesadnie stanowcze bądź uległe, mogą być nieśmiałe, wycofane, w trakcie rozmów bywają mało otwarte i niewiele mówią o sobie. Nierzadko poszukują zatrudnienia, które nie wymaga utrzymywania kontaktów społecznych, jednak nie dotyczy to społecznego zaburzenia lękowego związanego tylko z sytuacjami wystąpień publicznych. Częste jest także samoleczenie substancjami, np. akoholem przed spotkaniem towarzyskim. U osób w starszym wieku ze społecznym zaburzeniem lękowym może dojść do zaostrzenia objawów choroby somatycznej, np. nasilenie się drżenia albo częstoskurczu. Do charakterystycznych reakcji somatycznych społecznego zaburzenia lękowego należy objaw zaczerwienienia twarzy.
Z reguły leczenie fobii społecznej to psychoterapia i farmakoterapia. Jedną z bardziej efektywnych metod leczenia fobii społecznej jest terapia poznawczo behawioralna. Fobia społeczna trwa przewlekle od okresu dorastania do dorosłości, często przez okres całego życia. Nieleczona fobia społeczna może mieć poważne konsekwencje w życiu pacjenta.
Źródło: “Kryteria diagnostyczne zaburzeń psychicznych, wydanie piąte, Text Revision DSM-5-TR. “Redakcja wydania polskiego Piotr Gałecki.