Depresja dzieci i młodzieży to poważny problem, który może wpływać na emocje, relacje i codzienne funkcjonowanie młodych ludzi. W naszej poradni oferujemy wsparcie w diagnozie i terapii, pomagając dzieciom i nastolatkom odzyskać radość życia, pewność siebie i równowagę emocjonalną.
Zaburzenia nastroju to problem dotykający coraz większą grupę dzieci i młodzieży. Szczyt zachorowań przypada na 15-19 rok życia.Najważniejsze zaburzenia, które mogą wystąpić u dzieci i młodzieży to, wg ICD-10:
Dodatkowo w DSM 5:
W przypadku dzieci depresja występuje rzadziej niż w przypadku nastolatków. W przypadku dzieci tak samo często chorują chłopcy, jak dziewczęta. W okresie dojrzewania gwałtownie rośnie częstość zachorowania na depresję. Pierwszy w życiu epizod depresji występuje najczęściej między 11. a 15. rokiem życia, przy czym właśnie w 11. i 15. roku życia można zaobserwować wyraźny wzrost liczby zachorowań. W okresie dojrzewania (i w dorosłości) dziewczęta chorują częściej. Ta przewaga zachorowań wśród nastolatek zaczyna być wyraźna około 13. roku życia (między 12.a 15.). Na początku dorosłości kobiety chorują na depresję już dwa razy częściej niż mężczyźni. Na podstawie przeprowadzonych badań możemy szacować, że około 70% nastolatków doświadczy nawrotu depresji w ciągu następnych pięciu lat .
W okresie dzieciństwa i adolescencji objawy kliniczne depresji mogą być bardzo zróżnicowane na różnych etapach rozwojowych, może to być:
Maski depresji to objawy najczęściej obserwowane w warstwie zachowania wynikające z obniżenia nastroju. Są sposobami nastolatka na radzenie sobie ze smutkiem. Należą do nich:
Często rozpoznanie, że dzieje się coś złego, ułatwiają te objawy depresji, które wiążą się ze zmianą zachowania dziecka. Wiele nastolatków dostrzega u siebie powyższe objawy,ale z różnych powodów nie kojarzy ich z depresją. Szukają różnych, niekoniecznie bezpiecznych, sposobów na zagłuszenie złego samopoczucia. Wtedy otoczeniu – rodzicom i nauczycielom – bardzo łatwo jest skupić się wyłącznie na problemowym czy niebezpiecznym zachowaniu, zamiast szukać jego przyczyny.
Objawy depresji powodują pogorszenie funkcjonowania nastolatków w większości ważnych sfer życia – w szkole, w rodzinie, w relacjach społecznych czy intymnych. Bardzo trudno jest im potem wrócić do poprzedniego poziomu funkcjonowania.
Poważna depresja może stać się przyczyną dodatkowych problemów, na przykład uzależnień. Depresyjne nastolatki (zwłaszcza dziewczęta) są dużo bardziej narażone na uzależnienie niż dorosłe osoby z depresją. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że uzależnienie przetrwa do okresu dorosłości.
Depresja jest chorobą nawracającą – jeśli nie jest leczona, rośnie ryzyko pojawienia się kolejnych epizodów, również w życiu dorosłym.