Terapia SI – integracja sensoryczna – Kielce

Twoje dziecko problemy z koncentracją? Martwi Cię jego wrażliwość na bodźce? Psychologia dziecięca może wesprzeć zarówno młodego człowieka, jak i rodziców w przezwyciężeniu tych trudności. Terapia SI jest pomocna w zakresie przejawiania emocji czy z nieregularną reaktywnością.  Dowiedz się, na czym ona polega i jakie są do niej wskazania.

Czym jest Terapia SI?

Terapia SI, czyli integracja sensoryczna koncentruje się na tym, jak działają zmysły oraz w jaki sposób są odbierane bodźce. Ma na celu wesprzeć dzieci i młodzież z trudnościami w tym zakresie. Terapia SI polega na prowadzeniu zajęć, podczas których dziecko doświadcza różnych bodźców, mających na celu stymulować układ przedsionkowo-proprioceptywny. To właśnie one są odpowiedzialne za koncentrację, równowagę, koordynację ruchu czy to, w jaki sposób człowiek odbiera bodźce. Integracja sensoryczna odbywa się w przyjemnej atmosferze, tak by dziecko czuło się bezpiecznie i komfortowo. Pacjenci mogą skorzystać z terapii SI w specjalistycznych przychodniach, takich jak Centrum Diagnozy i Terapii ENGRAM w Kielcach.

Jakie są wskazania do terapii SI?

Rozwój dziecka może odbywać się niejednorodnie – wszak maluchy mogą w różnym tempie opanowywać pewne umiejętności. Są jednak oznaki, które mogą zaalarmować rodziców. Warto wtedy zasięgnąć pomocy specjalisty, tak aby właściwie zdiagnozować pociechę i znaleźć dla niej odpowiednią pomoc. Warto wiedzieć, że im wcześniej jest wdrożona terapia SI, tym szybciej można się spodziewać efektów. Wśród objawów nieprawidłowej integracji sensorycznej można wymienić:

  • trudności z koncentracją,
  • problemy z zachowaniem równowagi,
  • trudności z wykonywaniem działań wymagających koordynacji ruchów, np. wiązanie sznurowadeł,
  • problem z nabywaniem umiejętności, np. opóźniony rozwój mowy,
  • nadpobudliwość,
  • problem z nauką czy odrabianiem lekcji,
  • zaburzenia snu,
  • nerwowość i płaczliwość,
  • niechęć do poddawania się zabiegom pielęgnacyjnym, np. podczas obcinania paznokci czy u fryzjera.

To tylko objawów, które mogą świadczyć o zaburzeniach integracji sensorycznej. Warto jednak pamiętać, że najpierw należy wykluczyć wszelkie choroby czy urazy, które mogą wpłynąć na sposób odbierania bodźców i działanie zmysłów. Po prawidłowej diagnostyce specjalista może zalecić terapię SI

Terapia SI – efekty 

Zastosowanie terapii integracji sensorycznej wesprze dziecko w przezwyciężeniu trudności z odbieraniem bodźców. To również sposób na to, by wspomóc wykształcenie prawidłowych wzorców ruchowym i wzmocnić zdolności motorycznych. Dzięki temu dziecko nie tylko lepiej jest w stanie przyporządkować bodźce oraz zintegrować je ze zmysłami, ale także zredukowane zostaną nadmiernie emocjonalne reakcje, jak agresja czy płaczliwość. 

Powrót

Umów się na wizytę