Psychologia dziecięca – Kielce

Prawidłowy rozwój dziecka to jedna z najważniejszych kwestii dla wielu rodziców. Dlatego, gdy pojawiają się trudności społeczne lub problemy innej natury, coraz więcej osób zwraca się po pomoc do psychologa. Dowiedz się, w jakich sytuacjach warto zastanowić się nad umówieniem wizyty dla dziecka.

Psycholog dziecięcy, czyli jaki?

Wiele osób zastanawia się, jak jest różnica pomiędzy zwykłym psychologiem a tym dziecięcym. Otóż ten drugi specjalizuje się w pomocy w problemach związanych z rozwojem czy trudnościach społecznych, charakterystycznych dla okresu dorastania. Wśród oznak, które powinny zaalarmować rodzica o potrzebie wizyty u psychologa dziecięcego, można wymienić:

  • apatia,
  • niechęć do nawiązywania relacji społecznych,
  • rozdrażnienie,
  • kłopoty ze snem,
  • napady złości,
  • agresja.

Wszelkie nagłe zmiany w zachowaniu dziecka powinny być powodem przynajmniej do próby wyjaśnienia sytuacji. Jednak czasem, zwłaszcza u starszych dzieci i nastolatków, można napotkać trudności w otwarciu się i wyznaniu swoich lęków czy nagromadzonych emocji. W takich sytuacjach może się okazać potrzebna wizyta u psychologa dziecięcego. Taką pomoc można znaleźć także w Centrum Diagnozy i Terapii ENGRAM w Kielcach.

W jaki sposób może pomóc psycholog dziecięcy?

Warto wiedzieć, że wizyta u psychologa dziecięcego może być wsparciem nie tylko w przypadku wystąpienia trudności rozwojowych, społecznych, ale także po traumatycznych zdarzeniu. Co do zasady, śmierć bliskich w otoczeniu dziecka, wypadek samochodowy, rozwód lub inne trudne sytuacje wzbudzają w młodym człowieku wiele emocji. Dlatego psycholog dziecięcy może pomóc w rozpoznawaniu oraz przeżywaniu ich. Co więcej, należy pamiętać, że specjalista nie tylko wspiera młodego człowieka, ale również rodziców czy opiekunów. W zależności od indywidualnej sytuacji dziecka psycholog dziecięcy może zaproponować kilka spotkań i wtedy nakreślić sposób dalszego działania. Zdarza się również, że dla pokonania trudności niezbędna jest terapia.

Dlaczego warto zadbać o pomoc psychologa dziecięcego?

Wiele osób nawet współcześnie zastanawia się, czy w przypadku wystąpienia trudności u pociechy z nawiązaniem relacji, napadami agresji czy w przeżyciu np. rozwodu, konieczna jest pomoc psychologa. Jeśli jednak widzisz, że Twoje dziecko ma problem, by poradzić sobie z nagromadzonymi emocjami, to warto umówić się na konsultację. Wsparcie psychologa dziecięcego może się okazać niezwykle pomocne, gdyż nierzadko młody człowiek łatwiej otworzy się przed specjalistą niż przed rodzicem lub opiekunem. Wcześnie zauważone trudności i problemy, są łatwiejsze do pokonania. 

Powrót

Umów się na wizytę