Psychologia dziecięca – Kielce

Centrum Diagnozy i Terapii ENGRAM w Kielcach to renomowana placówka specjalizująca się w obszarze psychologii dziecięcej. Znajdując się w sercu miasta, Centrum to wyjątkowe miejsce, gdzie rodzice mogą znaleźć wsparcie dla prawidłowego rozwoju swoich pociech. Pracujący tam doświadczeni psychologowie dziecięcy posiadają nie tylko odpowiednie kwalifikacje, ale także empatię i zrozumienie dla dziecięcych potrzeb.

W obliczu problemów, jakie mogą pojawić się w życiu dziecka, obecność psychologa dziecięcego może okazać się niezwykle wartościowa. Dzieci często nie potrafią wyrazić swoich emocji czy myśli w sposób jasny i zrozumiały dla dorosłych. Tutaj właśnie specjaliści z Centrum Diagnozy i Terapii ENGRAM w Kielcach wkraczają do akcji.

Psychologowie dziecięcy są w stanie stworzyć atmosferę zaufania, gdzie dziecko może poczuć się swobodnie i otwarcie wyrazić to, co dręczy jego umysł. To miejsce, gdzie zabawy, rysowanie czy rozmowa stają się narzędziami do zrozumienia wewnętrznego świata dziecka. Warto zwrócić uwagę na sygnały, takie jak nagłe zmiany zachowania, trudności w nawiązywaniu kontaktów społecznych, czy też obniżona samoocena u dziecka – to mogą być znaki, że potrzebna jest profesjonalna interwencja.

Psycholog dziecięcy, czyli jaki?

Wiele osób zastanawia się, jak jest różnica pomiędzy zwykłym psychologiem a tym dziecięcym. Otóż ten drugi specjalizuje się w pomocy w problemach związanych z rozwojem czy trudnościach społecznych, charakterystycznych dla okresu dorastania. Wśród oznak, które powinny zaalarmować rodzica o potrzebie wizyty u psychologa dziecięcego, można wymienić:

 • apatia,
 • niechęć do nawiązywania relacji społecznych,
 • rozdrażnienie,
 • kłopoty ze snem,
 • napady złości,
 • agresja.

Wszelkie nagłe zmiany w zachowaniu dziecka powinny być powodem przynajmniej do próby wyjaśnienia sytuacji. Jednak czasem, zwłaszcza u starszych dzieci i nastolatków, można napotkać trudności w otwarciu się i wyznaniu swoich lęków czy emocji. W takich sytuacjach może się okazać potrzebna wizyta u psychologa dziecięcego. Taką pomoc można znaleźć także w Centrum Diagnozy i Terapii ENGRAM w Kielcach.

W jaki sposób może pomóc psycholog dziecięcy?

Psycholog dziecięcy to profesjonalista, który oferuje szeroki zakres wsparcia dzieciom i ich rodzinom w różnych sytuacjach. Oto kilka sposobów jak psycholog dziecięcy może pomóc:

 • Diagnoza i ocena – psycholog dziecięcy może przeprowadzić kompleksową ocenę dziecka, obejmującą zarówno jego zachowanie, jak i emocje. To pozwala zrozumieć ewentualne trudności, z jakimi dziecko się boryka.
 • Wsparcie w trudnych sytuacjach – w przypadku traumatycznych wydarzeń jak utrata bliskiej osoby czy wypadek psycholog może pomóc w radzeniu sobie z emocjami.
 • Terapia indywidualna – dla dzieci cierpiących na zaburzenia emocjonalne, lęki, depresję czy inne problemy, psycholog dziecięcy może prowadzić sesje terapeutyczne. Terapia daje dziecku przestrzeń do wyrażania swoich uczuć i myśli oraz uczy skutecznych strategii radzenia sobie.
 • Terapia rodzinna – psycholog dziecięcy może pracować z rodziną jako całością, pomagając w rozwiązywaniu konfliktów, budowaniu zdrowej komunikacji.
 • Rozwijanie umiejętności społecznych – dla dzieci mających trudności w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami, psycholog może prowadzić treningi umiejętności społecznych.
 • Wsparcie w problemach szkolnych – psycholog dziecięcy może pomóc w radzeniu sobie z trudnościami szkolnymi, takimi jak kłopoty z nauką, motywacją czy przejawianiem agresji.
 • Pracowanie nad emocjonalną regulacją – dzieci często potrzebują pomocy w rozpoznawaniu i kontrolowaniu swoich emocji. Psycholog dziecięcy może nauczyć dziecko zdrowych strategii radzenia sobie z negatywnymi uczuciami.
 • Wsparcie rodziców – psycholog dziecięcy może udzielać rodzicom porad dotyczących wychowania, komunikacji z dzieckiem oraz sposobów radzenia sobie z trudnościami.

Wizyta u psychologa dziecięcego może mieć różne formy, od kilku spotkań konsultacyjnych do dłuższej terapii w przypadku głębszych problemów. Ważne jest, aby rodzice i opiekunowie byli otwarci na współpracę z psychologiem oraz aby zrozumieli, że proaktywne działanie może pomóc dziecku osiągnąć zdrowy rozwój emocjonalny i społeczny.

Dlaczego warto zadbać o pomoc psychologa?

Wiele osób zastanawia się, czy w przypadku problemów u dziecka z nawiązaniem relacji, napadami agresji czy w przeżyciu np. rozwodu, konieczna jest pomoc psychologa. Jeśli jednak widzisz, że Twoje dziecko ma problem, by poradzić sobie z nagromadzonymi emocjami, to warto umówić się na konsultację. Wsparcie psychologa dziecięcego może się okazać niezwykle pomocne. Nierzadko młody człowiek łatwiej otworzy się przed specjalistą niż przed rodzicem lub opiekunem. Wcześnie zauważone trudności i problemy, są łatwiejsze do pokonania. 

Powrót

Umów się na wizytę