Psychiatra dla dorosłych – Kielce

W obecnych czasach coraz większą wagę przykłada się nie tylko do zdrowia ciała, ale i umysłu. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób znaleźć odpowiedniego psychiatrę dla dorosłych w Kielcach. Warto wcześniej zwrócić uwagę na kilka aspektów, takich jak opinie o lekarzu oraz metody leczenia. Dowiedz się, kiedy należy się wybrać do psychiatry oraz w jaki sposób może przebiegać dalsza psychoterapia.

Kiedy warto wybrać się do psychiatry dla dorosłych – Kielce

Pandemia, trudna sytuacja gospodarcza oraz wojna w sąsiednim kraju, to czynniki, które mogą wpływać na pojawianie się lęków i niepokojów. W obecnych czasach wiele osób doświadcza takich uczuć, warto jednak wiedzieć, że w niektórych sytuacjach niezbędna może się okazać pomoc lekarza psychiatry. Wśród sygnałów, które powinny skłonić Cię do zapisania się na wizytę, można wymienić:

  • bezsenność,
  • pojawianie się trudnych do opanowania lęków,
  • brak chęci do życia,
  • obniżenie nastroju,
  • niechęć do wykonywania podstawowych czynności związanych z higieną, przygotowaniem posiłku czy wyjściem do pracy,
  • myśli samobójcze,
  • poczucie odrealnienia,
  • natrętne myśli.

To tylko kilka sygnałów, w których warto zgłosić się po pomoc do lekarza psychiatry – zwłaszcza jeśli utrzymują się one dłużej niż 2 tygodnie. Zadbaj o siebie i zastanów się nad konsultacją. Taką usługę znajdziesz w specjalistycznych przychodniach, takich jak Centrum Diagnozy i Terapii ENGRAM w Kielcach.

Jak może wyglądać psychoterapia dla dorosłych — Kielce

Po pierwszej konsultacji lekarz zaproponuje dalszy kierunek leczenia. W zależności od potrzeb może to być:

  • psychoterapia indywidualna 

Podczas sesji psychoterapii indywidualnej, uwaga jest skoncentrowana na wsparciu pacjenta w przezwyciężeniu trudności, takich jak np. natrętne myśli, czy lęki. Jej długość jest uzależniona od indywidualnych potrzeb. 

  • psychoterapia rodzinna

Przy takim podejściu bierze się pod uwagę nie tylko obecnie doświadczane objawy, ale również wszystkie procesy zachodzące w rodzinie. W takiej psychoterapii może uczestniczyć kilku krewnych – zazwyczaj zamieszkujących ze sobą. Wynika to z wiary, że zmiana dynamiki zachowania nawet jednej osoby, może wpłynąć na całą rodzinę. Taka psychoterapia jest najczęściej stosowana w przypadku pojawienia się konfliktu, trudności wychowawczych, zaburzeń czy kryzysowych sytuacji.

Psychoterapia jest indywidualnie dobierana do określonej sytuacji. W zależności od charakteru trudności może być potrzebne inne podejście. Dlatego, jeśli odczuwasz długotrwałe obniżenie nastroju lub inne niepokojące objawy, zapisz się na konsultację psychiatryczną. Uzyskaj pomoc, dzięki której możesz poczuć się lepiej.

Powrót

Umów się na wizytę