Zarządzanie czasem dla młodzieży

Jak dużo czasu poświęcamy na aktywności, które wydają się być bezcelowe? Jak bardzo chaotycznie kierujemy swoim czasem? Mimo tego, że większość z nas świadomie bądź mniej świadomie wyznacza sobie każdego dnia kierunek działań, to często podejmowane decyzje są odraczane w czasie. A przecież wyznaczanie celów zarówno krótkoterminowych jak i tych wymagających większego zaangażowania pobudza energię do działania, wpływa na rozwój osobisty i motywację do podjęcia aktywności ukierunkowanej na sukces.

Co możecie zrobić, by lepiej planować swój czas?

Zapisanie listy zadań,  która będzie przedstawiała to, co ma zostać zrealizowane, na przykład w kolejnym dniu sprawi, że działania staną się bardziej skoordynowane. Zminimalizuje się poczucie paniki, że istnieje mnóstwo rzeczy do zrobienia wymagających czasu. Lista powinna zawierać zarówno zadania będące obowiązkiem, jak i przyjemne aktywności. Jeżeli wyznaczony cel wymaga podjęcia działań na dużą skalę, można podzielić go na kilka etapów i codziennie zrobić mały krok przybliżający do osiągnięcia go. Istotne jest, aby określić priorytety, czyli to, co jest dla nas najważniejsze i ma duży wpływ na jakość naszego życia. Ustalenie ważności i kolejności aktywności pozwoli na skoncentrowanie się na realizacji najpotrzebniejszych zadań, a innym daje możliwość odłożenia w czasie, bez zawieruszenia się w naszym umyśle.

Ze względu hierarchizacji aktywności od najistotniejszej do najmniej ważnej należy określić czas potrzebny na realizację jej. Szacowanie ma znaczenie w  postrzeganiu swojego czasu. Czasochłonność zadania jest zależna od wielu czynników. Dla części osób wykonanie zadania może potrwać 20 minut, inni będą potrzebowali 40 minut. Warto stworzyć ograniczenia czasowe z uwzględnieniem własnej oceny czasu powiązanej ze stylem życia. Zaplanowanie swojego dnia, tygodnia czy miesiąca umożliwi ukończenie priorytetowych działań, wpłynie na pamięć o zrealizowaniu mniej istotnych spraw, a w efekcie przybliży do osiągniecia celów pożądanych, długoterminowych.

Organizacja i zarządzanie czasem wymaga właściwego rozplanowania swojego czasu. Aby bardziej efektywnie zarządzać nim, zachęcamy do korzystania z kart pracy, które dla was przygotowaliśmy. Mamy nadzieję, że pomogą one w określaniu konkretnych celów. Ustalanie planów, priorytetów w działaniu, a także nagradzanie siebie za osiągnięte sukcesy wpływa pozytywnie na poczucie kontroli nad swoim życiem. Warto równoważyć dzień pod względem aktywności zarówno tych obowiązkowych jak i przyjemnych. Nagroda jest czymś, co sprawia radość oraz poprawia nastrój. Zrobienie sobie herbaty lub kawy, zjedzenie ciastka, przeczytanie ciekawego artykułu lub posłuchanie podcastu dają pozytywne wzmocnienie i motywują do podejmowania kolejnych kroków zmierzających do osiągnięcia celu. Czas poświęcony na odprężenie się umożliwia bardziej owocną pracę nad realizacją kluczowych planów.

Wykorzystaj swój potencjał i skieruj energię na pozytywne działania!

Skorzystaj z naszych materiałów dodatkowych:
 Analiza strategii radzenia sobie
 Planowanie aktywności
 Planowanie sukcesu


Aleksandra Soczumska

Powrót

Umów się na wizytę