Trening umiejętności społecznych

Funkcjonowanie w społeczeństwie jest niezwykle istotne i pierwszych zachowań niezbędnych do tego dzieci uczą się od swoich najbliższych. Co zrobić, gdy zauważysz, że Twój maluch zmaga się z trudnościami? W takich sytuacja pomocny może się okazać trening umiejętności społecznych. Dowiedz się, na czym polega i dla kogo jest potrzebny.

Trening umiejętności społecznych – na czym polega?

Trening umiejętności społecznych jest znany pod skrótem TUS. Polega on na wdrażaniu technik terapeutycznych pozwalających na przezwyciężenie trudności społecznych związanych np. z psychiką lub emocjami człowieka. Są one szczególnie istotne w życiu dziecka, gdy zaczyna odczuwać bariery z komunikowaniem się lub nawiązywaniem relacji społecznych. Trening umiejętności społecznych jest prowadzony w specjalistycznych placówkach, takich jak Centrum Diagnozy i Terapii ENGRAM w Kielcach. Podczas zajęć pobudzany jest rozwój umiejętności:

  • zarządzania stresem

Niestety, ale dyskomfort nie zawsze jest możliwy do uniknięcia. Istotne jest jednak to, aby nauczyć dziecko rozpoznawania sytuacji wzbudzających stres oraz nauczenia specjalnych metod pozwalających na opanowanie niepokoju. 

  • nawiązywania interakcji

Jedną z istotnych funkcji społecznych jest nawiązywanie interakcji jednego człowieka z drugim. Jednak u niektórych dzieci to zadanie może być wyzwaniem. Podczas treningu umiejętności społecznych prowadzone są zajęcia w grupach, pozwalające na przezwyciężenie bariery w nawiązywaniu komunikacji, a młody człowiek ma szansę na poznanie metod ułatwiających prawidłową interakcję. 

Jednak to nie wszystkie umiejętności, które są rozwijane podczas treningu umiejętności społecznych. Dziecko uczy się również rozpoznawanie swoich emocji, pracy w grupach oraz tego, w jaki sposób można unikać konfliktu, a w razie konieczności, poradzić sobie w trakcie kłótni. Dzięki temu możliwe jest przezwyciężenie lub znaczne zredukowanie trudności, na które napotyka się młody człowiek. 

Zajęcia odbywają się w kilkuosobowych grupach rówieśniczych, przez co możliwe jest wdrażanie nowych umiejętności między dziećmi. 

Trening umiejętności społecznych – kiedy może być potrzebny?

Problemy komunikacyjne pociech nierzadko mogą być bagatelizowane przez rodziców jako etap przejściowy lub związany z nieśmiałością malucha. Choć każdego dziecko rozwija się inaczej, to warto zasięgnąć wsparcia psychologa w sytuacjach, gdy młody człowiek:

  • ma trudności z nawiązywaniem znajomości,
  • nie ma kolegów i koleżanek,
  • jest odrzucone przez rówieśników w przedszkolu lub klasie,
  • ma trudności z rozpoznawaniem emocji,
  • ma problem z radzeniem sobie ze stresem związanym z interakcjami społecznymi.

Terapia umiejętności społecznych wspomaga dziecko w przezwyciężeniu trudności związanych z nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji.

Powrót

Umów się na wizytę