Fobie specyficzne

Strach lub lęk występuje przed konkretnymi przedmiotami bądź sytuacjami, występuje unikanie ich. W przeciwieństwie do innych zaburzeń lękowych fobii specyficznej nie towarzyszą specyficzne treści poznawcze.  Po zetknięciu się z sytuacją wyzwalającą strach, lęk lub unikanie występują prawie zawsze natychmiast, a ich uporczywość jest nieproporcjonalna do stwarzanego przez nie zagrożenia.

Wyróżnia się:

  • fobie zwierząt (pająków,  owadów, psów),
  • fobie dotyczące środowiska naturalnego (np. wysokości, burzy, wody),
  • fobie dotyczące krwi, zastrzyków, ran, fobie dotyczące sytuacji (np. lotów samolotem, wind, zamkniętych przestrzeni),
  • fobie dotyczące innych sytuacji wywołujących krztuszenie się bądź wymioty, u dzieci na przykład głośnych dźwięków lub przebranych postaci).
Fobie specyficzne

Jak powstaje fobia specyficzna?

Niekiedy fobia specyficzna rozwija się w następstwie traumatycznego zdarzenia(np. atak zwięrzęcia, utkwienie w windzie itp.), obserwacji innych osób poddanych takiemu zdarzeniu,  (np. przyglądanie się wypadkowi), niespodziewanego ataku paniki w sytuacji łączącej się z przeżywaniem zagrożenia (np. podczas przejazdu metrem) lub w następstwie sposobu przekazywania informacji (np. bardzo szczegółowe opowiadanie o katastrofie w mediach). Jednakże wiele osób z fobią specyficzną nie potrafi sobie przypomnieć takich wydarzeń jako genezy ich zaburzenia. Fobia specyficzna zwykle pojawia się około 10go roku życia. Fobie specyficzne zaczynające się w okresie dzieciństwa i dojrzewania zwykle mają charakter falujący, z okresami zaostrzeń i popraw. U większości osób fobie, które przetrwały do okresu dorosłości, nie wycofują się.

Potrzebujesz terapii lub konsultacji?

Zadzwoń i umów wizytę Umów wizytę on-line