Terapia logopedyczna dla dzieci

Sprawność językowa i komunikacyjna jest niezwykle istotna w codziennym funkcjonowaniu. Dlatego, gdy rodzice zauważą trudności w mowie u swojego dziecka, nierzadko odczuwają niepokój. Warto wtedy zadbać o odpowiednią diagnozę trudności komunikacyjnych oraz językowych, a także wdrożenie metod terapeutycznych. Dowiedz się, jak wygląda terapia logopedyczna dla dzieci oraz kiedy są wskazania do niej.

Terapia logopedyczna dla dzieci – czym jest? 

Terapia logopedyczna dla dzieci będzie inaczej przebiegać w zależności od postawionej diagnozy oraz rozpoznanych trudności w mowie. Plan terapii może zawierać nie tylko ćwiczenia wykonywane ze specjalistą, ale również te, które dziecko powinno powtarzać wraz z opiekunami. Należy pamiętać, że rodzaj oraz nasilenie wady wymowy ma wpływ na to, jakie postępy można osiągnąć. Do tego niezwykle istotna jest także postawa pacjenta oraz rodziców. Celem terapii logopedycznej dla dzieci jest zminimalizowanie trudności, tak aby możliwe było poprawne funkcjonowanie. Trzeba pamiętać, że im wcześniej zostanie rozpoznana i zdiagnozowana wada językowa i komunikacyjna, tym szybciej można wdrożyć techniki i metody mające ją zredukować. Terapię logopedyczną dla dzieci prowadzi Centrum Diagnozy i Terapii ENGRAM w Kielcach.

Jakie są wskazania do terapii logopedycznej dla dzieci?

Należy mieć na uwadze, że każde dziecko jest inne, przez co tempo rozwoju również może się różnić. Warto jednak wiedzieć, że wśród wskazań do diagnostyki i ewentualnej terapii logopedycznej wyróżnia się:

  • brak mowy

W przypadku 2-letnich dzieci brak komunikacji powinien skłonić rodziców do wizyty u lekarza, który zaleci odpowiednią diagnostykę. W zależności od rozpoznanego problemu niezbędne będzie wdrożenie odpowiedniego programu technik i metod terapeutycznych.

  • wady wymowy

Z początku większość dzieci ma problem z prawidłowym wymawianiem litery „r” czy seplenieniem. Należy jednak zadbać o wdrożenie odpowiednich zajęć logopedycznych, które pomogą w nauce wymowy i wyeliminują lub zminimalizują trudności.

  • jąkanie się

Prawidłowo dobrane ćwiczenia pomogą Twojemu maluchowi przezwyciężyć lub ograniczyć jąkanie się.

Terapia logopedyczna jest również często zalecana dla dzieci niepełnosprawnych, mających rozszczepione wargi i podniebienie lub takich, które borykają się z trudnościami komunikacyjnymi wynikającymi z autyzmu. Poprawna diagnostyka oraz odpowiednio dobrane metody terapeutyczne wspomogą pociechę w komunikacji. Zajęcia są organizowane w taki sposób, aby dzieci były zainteresowane udziałem w nich, a do tego są dopasowane do wieku malucha. 

Powrót

Umów się na wizytę