Psychoterapia Kielce

Każdy z nas boryka się w swoim życiu z przeróżnego rodzaju problemami, z którymi niejednokrotnie nie potrafimy sobie samodzielnie poradzić. Czasem chodzi o wszelkiego typu lęki, depresje czy problemy z zaakceptowaniem czy zmianą samych siebie. W takich przypadkach, warto szukać pomocy u specjalistów, którzy dzięki swojej wiedzy będą w stanie w jakiś sposób nakierować nas na możliwe sposoby uporania się z naszymi problemami. Pojawiają się jednak pytania: na czym właściwie polega psychoterapia i czy jest to rozwiązanie właśnie dla mnie?

 

Czym jest psychoterapia?

 

Psychoterapia jest metodą leczenia, której skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi. Obejmuje ona pewnego rodzaju procedury, które zostały wcześniej ustalone oraz zweryfikowane naukowo, dzięki czemu można mieć pewność, iż faktycznie przynoszą one oczekiwane rezultaty.

 

Psychoterapia to oczywiście cały cykl spotkań klienta z terapeutą, podczas których przeprowadzają oni rozmowy. Tak zwane sesje terapeutyczne są swego rodzaju rozmowami, w trakcie których terapeuta zadaje pytania, coś sugeruje lub też interpretuje to co mówi klient, tak by osoba ta przybliżała się do osiągnięcia celu, jaki został ustalony w indywidualnym programie leczenia. Bardzo ważne jest to, że psychoterapia koncentruje się nie tylko na wyeliminowaniu objawów problemu klienta, ale przede wszystkim na zrozumieniu skąd się one biorą i jak można sobie z nimi poradzić.

 

Komu może pomóc psychoterapia?

 

Psychoterapia pomaga skutecznie radzić sobie z przeróżnego rodzaju problemami oraz doświadczeniami, dlatego korzystać z niej może tak naprawdę każdy kto takiej pomocy potrzebuje. Podczas cyklu spotkań z terapeutą, pacjent pracuje nad samym sobą, zmniejszając w ten sposób swoje cierpienie, czy eliminując dolegliwości i różnego rodzaju objawy natury psychologicznej. Oczywiście, na początku można ustalić z terapeutą również inne cele psychoterapii, do zrealizowania których dążą podczas wspólnych sesji.

 

Jak wygląda pierwsze spotkanie z terapeutą?

 

Pierwsza wizyta u terapeuty jest oczywiście dość stresująca, dla osoby, która się do niego zgłasza. Trzeba jednak pamiętać, że są to jedynie konsultacje i nie zobowiązujemy się w jakikolwiek sposób do kontynuowania takich spotkań, jeśli uznamy, że nam nie odpowiadają.

 

W trakcie pierwszego spotkania, terapeuta zapoznaje się z tym, nad jakim celem klient chce pracować podczas terapii. Dzięki temu, jest w stanie stwierdzić czy chce się podjąć pracy z taką osobą i czy faktycznie jest specjalistą, który może jej pomóc. Działa to jednak również w drugą stronę, a więc klient poznaje terapeutę i może zadecydować, czy chce pracować nad swoim problemem według ustalonych przez niego zasad. W przypadku kiedy obie strony decydują się na współpracę, można uznać, że rozpoczyna się psychoterapia.

 

Jak wybrać dobrego terapeutę?

 

Oczywiście, przede wszystkim należy sprawdzić jakie kwalifikacje posiada konkretny psychoterapeuta. Ma on obowiązek na naszą prośbę przedstawiać wszelkie istotne dokumenty potwierdzające zdobytą przez niego wiedzę oraz umiejętności. Są to chociażby dyplomy ukończenia studiów czy certyfikaty potwierdzające ukończenie kursów i szkoleń.

 

Wybierając specjalistę, z którym zamierzamy pracować warto kierować się też opiniami innych osób. Referencje w postaci dużej liczby zadowolonych klientów są w tym przypadku czymś niezwykle istotnym. Jeśli nie mamy pośród naszych znajomych czy bliskich, kogoś kto uczęszczał na psychoterapię, możemy skorzystać z pomocy Internetu. Obecnie jest bowiem wiele stron, na których osoby korzystające z usług specjalistów, wypowiadają się na ich temat.


Magdalena Krzyżak

Powrót

Umów się na wizytę