Psychoterapia dla dorosłych w Kielcach – co jest ważne dla jej powodzenia?

Psychoterapia pozwala na uporanie się z wieloma trudnościami i problemami. Warto jednak wiedzieć, że jej rezultat zależy od wielu czynników. Dowiedz się, czym jest psychoterapia dla dorosłych i co decyduje o jej powodzeniu.

Psychoterapia dla dorosłych w Kielcach – czym jest i kiedy się ją stosuje?

Psychoterapia dla dorosłych opiera się na stosowaniu odpowiednio dobranych metod, które mają na celu nie tylko leczenie, ale wsparcie także w trudnościach lub w wydobyciu potencjału człowieka. Czas trwania terapii w dużej mierze zależy od indywidualnego przypadku. Zatem u jednej osoby wystarczy 20 spotkań a u innej więcej lub mniej. Pierwsze sesje mają charakter konsultacyjny i podczas nich ustalane są zasady współpracy pomiędzy pacjentem a psychoterapeutą. Warto wiedzieć, że w trakcie trwania terapii ten swoisty kontrakt może ulegać zmianie za obopólną zgodą.

Co wpływa na rezultat psychoterapii?

Wiele osób zastanawia się, od czego zależy sukces psychoterapii. Oto kilka czynników, które mają wpływ na to.

  • Wybór metody współpracy psychoterapeuty z pacjentem

W psychologii można wyróżnić wiele nurtów. W Centrum Diagnozy i Terapii Engram często stosowany jest poznawczo-behawioralny. Charakteryzują się on wytyczeniem konkretnego celu i skoncentrowaniem się na nim. Podczas terapii dużą uwagę kładzie się na teraźniejszość. Analizie są poddane reakcje pacjenta na dane sytuacje i schematy za nimi.

  • Stosunek pacjenta do psychoterapii

Niezmiernie istotne jest to, w jaki sposób pacjent podchodzi do psychoterapii, która przecież nie zawsze jest łatwym procesem. Dlatego częściej zdeterminowane i gotowe na zmiany osoby osiągają sukces podczas spotkań z terapeutą. Warto zatem zastanowić się, w jakim stopniu człowiek jest otwarty na pracę nad sobą.

  • Doświadczenie psychoterapeuty

Istotne jest także doświadczenie psychoterapeuty. Specjalista, który przeprowadził wiele terapii, może łatwiej wesprzeć pacjenta podczas procesu  leczenia i wprowadzania zmian.

To tylko kilka aspektów, które mają ogromne znaczenie dla powodzenia psychoterapii.

Powrót

Umów się na wizytę