Psycholog dziecięcy Kielce

Każdy rodzic martwi się o swoje dziecko, a zwłaszcza o jego poprawny rozwój. Dlatego też, kiedy pojawiają się problemy, z którymi nie potrafimy sobie poradzić, często zastanawiamy się nad poproszeniem o pomoc specjalistę. Wielu rodziców obawia się jednak, że umówienie się na wizytę do psychologa dziecięcego, jest swego rodzaju porażką wychowawczą. Nie wspominając już nawet o tym, iż reakcje otoczenia na taką wiadomość, również nie należą do pozytywnych. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że w pewnych sytuacjach jest to konieczność i oznaka naszej ogromnej troski o dziecko.

 

Jak poznać, że potrzebna jest pomoc psychologa?

 

Oczywiście należy mieć świadomość tego, iż nie z każdym problemem musimy od razu odwiedzać specjalistę. Kiedy jednak pomimo podejmowanych prób, nie jesteśmy w stanie sobie z czymś poradzić, psycholog dziecięcy może być jedynym wyjściem. Warto zatem dowiedzieć się, w jakich sytuacjach wizyta w takim gabinecie jest zalecana.

 

To, że boimy się o właściwy rozwój dziecka i jego zachowanie, jest rzeczą zupełnie naturalną. Kiedy jednak pojawiają się jakiegoś rodzaju trudności wychowawcze i czujemy, że nie potrafimy sobie z nimi samodzielnie poradzić, psycholog dziecięcy może być dla nas bardzo dużym wsparciem. Czasem już zwykła konsultacja, jest w stanie otworzyć nam oczy na możliwe rozwiązania problemu, dlatego warto się na nią umówić.

 

W wielu przypadkach, o tym, że nasze dziecko ma jakieś kłopoty, czy to związane z zachowaniem czy z rozwojem, dowiadujemy się od jego opiekunek albo nauczycielek. Sami możemy nawet nie zwracać uwagi na pewne sygnały, że coś jest nie tak. Nawet jeśli wydaje nam się, że wszystko jest w porządku, warto sprawdzić u specjalisty czy tak rzeczywiście jest.

 

Co ciekawe, psycholog dziecięcy jest osobą, do której dobrze jest się zwrócić również w sytuacji kiedy zauważamy, że nasze dziecko jest wyjątkowo zdolne. Oczywiście każdy wyobraża sobie teraz sytuację, w której zapatrzony w swoją pociechę rodzic wmawia sobie to, że posiada ona niezwykłe zdolności, ale zdecydowanie warto zweryfikować swoje przekonania u psychologa właśnie. Jeśli okaże się, że faktycznie mamy rację, wskaże nam on sposoby, dzięki którym będziemy mogli wesprzeć nasze dziecko w dalszym rozwoju.

 

Przebieg wizyty u psychologa dziecięcego

 

Oczywiście każdy psycholog dziecięcy ma nieco inne metody zapoznawania się z sytuacją swoich małych podopiecznych oraz ich rodziców. Dlatego też, przed pójściem na pierwszą wizytę powinniśmy się dowiedzieć czego należy po niej oczekiwać.

 

Na początku konieczne jest przeprowadzenie rozmowy z samym rodzicem, gdyż dzięki temu psycholog może dowiedzieć się wszystkiego o problemach z jakimi boryka się dziecko. Nakreślenie sytuacji pomoże mu w późniejszej rozmowie sam na sam z maluchem. Niektórzy rodzice obawiają się zostawiać swoją pociechę samą, ale w wielu przypadkach dopiero wtedy jest ono w stanie naprawdę się otworzyć i opowiedzieć o tym co się dzieje. Oczywiście, jeśli dziecko nie czuje się pewnie i nie chce zostać samo w gabinecie, psycholog dziecięcy nie będzie w żadnym wypadku na to naciskać.

 

Po przeanalizowaniu wszystkich pozyskanych informacji psycholog będzie chciał ponownie porozmawiać z rodzicami. W przypadku, gdy uzna, iż problem jest realny, przekaże nam wskazówki dotyczące postępowania z maluchem. Psycholog dziecięcy może również zalecić udział dziecka w zajęciach terapeutycznych, które pozwolą lepiej pracować nad problemem. Wszystko to jest jednak kwestią całkowicie indywidualną, dlatego przede wszystkim konieczna jest konsultacja ze specjalistą.


Magdalena Krzyżak

Powrót

Umów się na wizytę