BIOFEEDBACK Skuteczny trening umysłu

BIOFEEDBACK to zagadnienie, które z dnia na dzień zyskuje coraz większą popularność. Dlaczego? Ponieważ jest metodą, która bardzo dobrze wpływa na uwolnienie się od stresu i napięć, a poprzez to poprawia umiejętność koncentracji. W dzisiejszych czasach, o których mówi się, że spowodowały globalną „epidemię stresu”, takie umiejętności jak relaksacja, efektywne radzenie sobie ze stresem nie są już tylko dodatkiem, ale podstawowymi zdolnościami człowieka, które pozwalają dobrze funkcjonować na co dzień.

BIOFEEDBACK to swego rodzaju trening usprawniający pracę mózgu. Za działanie terapii biofeedback od strony psychofizjologicznej odpowiadają dwa zjawiska. Psychologiczne – warunkowanie sprawcze (instrumentalne) oraz neurofizjologiczne – neuroplastyczność układu nerwowego.

Co to oznacza?
Neuroplastyczność to po prostu zdolność układu nerwowego do zmiany. Zadaniem treningu biofeedback jest stymulacja neuronów do skuteczniejszego przekazywania impulsów nerwowych i tworzenia nowych połączeń nerwowych. Odpowiednia aktywność mózgu nagradzana jest (wzmacniana) przez konkretne zachowanie w grze lub animacji na ekranie pacjenta, dzięki temu mózg uczy się nowych zachowań.
Metoda biofeedack bazuje na tzw. sprzężeniu zwrotnym między pacjentem a odbieranymi przez niego sygnałami EEG, które generowane są przez komputer w postaci np. animacji, gry. Podczas sesji, przyklejamy pacjentowi do
głowy i uszu elektrody specjalnego aparatu zapisującego przebieg fal mózgowych. Na monitorze terapeuty widzimy wyniki w postaci wykresu, pokazującego aktywność fal mózgowych, z kolei na drugim monitorze pacjenci widzą różnego rodzaju animacje/gry, których przebieg zależy od pracy mózgu trenującego. Zadania polegają np. na przeniesieniu punktu z jednego miejsca na drugi, oczywiście wykorzystującwyłącznie koncentrację. Kiedy wzrasta aktywność mózgu w pożądanym paśmie częstotliwości fal mózgowych, trenujący osiąga sukces. Mózg stopniowo uczy się generowania zadanych częstotliwości fal i z czasem pacjent uczy się świadomie wpływać na pracę swojego mózgu. Zapis fal mózgowych pokazuje nam z precyzyjną dokładnością nasze nastroje – widać w nim, jak radzimy sobie ze stresem, czy jesteśmy w stanie relaksacji czy pobudzenia, czy potrafimy efektywnie wypoczywać. Wysokie częstotliwości fal beta pojawiają się, gdy przeżywamy emocje, doświadczamy napięć, stresów, lęków. Fale delta i theta to fale o niskiej częstotliwości, które dominują we śnie. Fale theta mózg wytwarza w stanie medytacji, relaksacji. W momencie zasypiania i tuż po przebudzeniu dominują fale alfa. Mózg jest wtedy w stanie głębokiego relaksu, doskonale przyswaja informacje.

Biofeedback uczy, jak osiągnąć optymalne stany alfa i theta. Ciało jest wtedy zrelaksowane, ale mózg maksymalnie skoncentrowany. Sesje poprawiają pamięć, koncentrację uwagi, funkcjonowanie w warunkach stresu, regulują funkcjonowanie emocjonalne – wyciszają nadmierne emocje.

Wszystkie te pozytywne efekty idą w parze z poprawą samopoczucia i… wiary we własne możliwości.
Metoda ta jest całkowicie bezpieczna.

Powrót

Umów się na wizytę